Sytuacja na rynku kredytowym nadal niepewna, niepewny jest też los wielu firm starających się o kredyty obrotowe i inwestycyjne, bowiem banki nieszczególnie interesują się kredytowaniem firm. To między innymi dlatego wiele firm nie poradziło sobie na rynku i musiało zawiesić swoją działalność lub po prostu zbankrutowało. Oczywiście mogły starać się i starały się o dofinansowanie swojej działalności z innych źródeł, ale nie jest łatwo pozyskać środki z zewnątrz, nawet wtedy jeżeli takie programy istnieją. A dyskontowanie?
Tymczasem prawda jest taka, że tylko rozwój firmy gwarantuje większe zyski, utrzymanie się na rynku i spłatę kredytów. A rozwój firmy zapewniają kredyty i starając się o takie kredyty inwestycyjny plan przedsiębiorcy przedstawiają bankom, a przynajmniej powinni przedstawiać. Szkoda, że banki nie otwierają się na finansowanie przedsiębiorstw jak to na przykład robi deutsche bank. Trzeba podkreślić, że to właśnie deutsche bank został w opinii fachowców najlepszym bankiem inwestycyjnym w Polsce. Finansowanie nie jest dla niego problemem. I to nie tylko chodzi o kredyty inwestycyjne dla firm, o które w tym banku rzeczywiście nie jest tak trudno jak w innych, ale o całość inwestycyjnych działań jakie bank ten w ostatnim okresie podejmował – powiedział jeden z przedsiębiorców. A dyskontowanie?
Polityka banków to biznes, a w biznes trzeba inwestować. Jeżeli przedsiębiorstwa będą się rozwijać i pomnażać swoje zyski, część tych pieniędzy trafi do kasy banków. Najlepszym przykładem jest właśnie deutsche bank, który już od dłuższego czasu należy do jednych z najlepiej funkcjonujących na polski rynku firm finansowych. Zainteresowanie kredytami dla firm wyraził także kredyt bank, który ostatnio zaproponował swoim klientom kredyty na działalność bieżącą firm, zabezpieczające ich płynność finansową oraz kredyty inwestycyjne.